O původu slov – negližé

9. 09. 2014 12:10:59
Slovo negližé je poměrně moderní stejně jako celá móda odívání spodního prádla. Neboť od konce středověku až do 19. století nosili spodní prádlo jen šlechtické vrstvy čili nepatrná část populace.
Tento článek je fabulací, kterou jsem sepsal pro pobavení. Ačkoli pokud by jí někdo věřil, pobavila by ještě víc.Tento článek je fabulací, kterou jsem sepsal pro pobavení. Ačkoli pokud by jí někdo věřil, pobavila by ještě víc.

Lidé z chudších vrstev spodní prádlo nenosili, takže chodili s holým zadkem – odtud také toto slovní spojení dodnes označující člověka, který je chudý nebo nemá nic. Ovšem zvyk chodit naostro přestával být v průběhu 19. století moderní zvláště u žen. A tak poptávka po spodním prádle rychle stoupala. Dokonce začaly vznikat specializované tkalcovské dílny pro spodní prádlo. Jedna taková velká manufaktura byla i v Krkonoších na panství hraběte Harracha. Hrabě Harrach byl velkým zastáncem moderních technologií a kromě rozvoje tkalcoven, podporoval také sklářství. To je pěkně vidět ve filmu Krakonoš a lyžníci, ve kterém je také zachycen další modernizační pokrok, jichž bylo 19. století plné, a sice používání lyží. Za podpory hraběte Harracha se stal tento sport mezi muži na Krkonošsku velmi oblíbeným. Celé dny jezdili po horách na těchto prkýnkách. V Krkonoších je sníh i více než půl roku, takže muži měli spoustu příležitostí pro své alpské radovánky. Méně spokojeny byly manželky, protože muži se vracívali domů velmi utahaní pozdě v noci nebo vůbec. V 19. století totiž samozřejmě ještě nebyly u svahů lanovky, takže každý lyžař musel kopec nejdříve vyjít a pak sjet a oboje bylo poměrně fyzicky náročné. U delších kopců trvala cesta nahoru i celý den, potom lyžař přespal v seníku a ráno sjel dolů. Výsledkem bylo, že po dvou letech, co se lyže rozšířili mezi lidmi z Krkonošska, klesla porodnost o padesát procent, v září a říjnu dokonce o osmdesát. Ženy a také hrabě Harrach sám začali přemýšlet, jak by muže udrželi doma. Nakonec je napadlo začít tkát velmi atraktivní spodní prádlo, které by bylo skoro průhledné, ale zároveň dávalo velký prostor fantazii. A tak vzniklo nechlyže, jak aspoň zněl původní název pro toto oblečení. Efekt byl okamžitý. Muži opravdu nechali lyže doma a porodnost vzrostla více než dvojnásobně, ovšem Češi už se nikdy nestali velmocí v alpském lyžování, ačkoliv k tomu měli nakročeno. Hrabě Harrach brzy objevil obchodní potenciál tohoto zboží a začal jej exportovat. Původní název jen lehce pozměnil, aby zněl francouzsky, neboť Francie vždy byla velmoc v módě i milování, a tak vznikl název negližé. Vzdělanější v historii nebo dokonce pamětníci mohou namítat, že starší název pro lyže byl ski. U nás také hojně rozšířený. Podle tohoto slova je samozřejmě také pojmenováno jedno spodní prádlo určené zejména pro starší generace, a sice pampersky.

Autor: Pavel Oškrkaný | úterý 9.9.2014 12:10 | karma článku: 32.64 | přečteno: 2604x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Poezie a próza

Jaroslav Herda

Z kamene ani z bláta.

Projevy lidské slabosti mívají i fatálně destruktivní důsledky. Trestné, trestané, přijímané s mirným pohrdáním nebo rozpaky. Někdy i vděčně u vědomí příčinných souvislostí.

22.9.2019 v 6:50 | Karma článku: 5.47 | Přečteno: 107 | Diskuse

Miroslav Pavlíček

Cena peněz

„Někdy se peníze dostanou k tomu, kdo... ne, že by si je nezasloužil, naopak zaslouží si je vrchovatě, ale prostě... tak nějak si s nimi neví rady. Je z toho spíš zmatený...“

21.9.2019 v 19:39 | Karma článku: 15.01 | Přečteno: 339 | Diskuse

Martin Hatala

Závodník

Jezdíte autem tak jako já nejraději svižně? Pak vás musím zarmoutit. Pravdivé povídání je o neklidném courání za pomalým autem, které vám otevře oči. Že přes prvotní černobílé vidění se dostanete k poznání mnohem vyššímu.

21.9.2019 v 14:13 | Karma článku: 41.47 | Přečteno: 6999 | Diskuse

Vladimír T. Gottwald

„Majitelům pravdy“

Villonská balada (také francouzská balada) je poetickou formou, rozvinutou v období renesance, v češtině někdy nazývanou podle svého nejznámějšího autora Françoise Villona.

20.9.2019 v 19:35 | Karma článku: 28.47 | Přečteno: 619 | Diskuse

Dita Jarošová

Sloni vycházejí z pralesa... /povídka/

Slon se svým slůnětem se stal nechtíc svědkem doby, doby plné zvratů, nadějí, zklamaných nadějí, radovánek i lidských dramat... Zaujímal polohu statisty, vstřebával ovšem každou událost, která kolem něho jeho džunglí přešla.

18.9.2019 v 17:33 | Karma článku: 8.68 | Přečteno: 128 | Diskuse
Počet článků 75 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1182

Slamer, básník, žurnalista, historik žijící v současnosti. Šéfredaktor zpravodaje o slam poetry Slamoviny.cz

Najdete na iDNES.cz