O původu slov – krápník

17. 09. 2014 12:10:54
Krápník je slovo s velmi zajímavým původem, jenž však není příliš znám. Dnešní význam souvisí především s přírodou, ovšem do vývoje slova zasáhl hlavně člověk.

Existují totiž dva druhy krápníků – ty v jeskyních a potom ty, jež se dnes tvoří na betonových stavbách. Ke vzniku krápníku jsou totiž potřeba jen tři věci – vápno, voda a čas. Proto v dnešní době můžeme na stavbách z první republiky, jako jsou třeba bunkry pohraničního opevnění nebo Strahovský stadion, pozorovat vznik umělých krápníků. Právě umělé krápníky daly název všem těmto objektům. Vápno se totiž používá při stavbě budov od pravěku. Už tenkrát vydržely zděné budovy maximálně sto let. Za tu dobu se většina vápna ve stavbách odplavila a vytvořila krápníky. Ty pak stačilo posbírat a použít na další stavbu. Lidé si brzo všimli, že jejich stavby trpí nedostatkem vápníku a začali spílat objektům, které se na stavbách tvořily a v nichž se všechen koncentroval. Protože jim kradly vápník, spojením těchto slov vzniklo slovo krápník. Výraz má spojitost nejen s činností přírody, ale také s krádežemi lidí samotných. Protože po nějaké době jen stačilo přijít a posbírat krápníky a použít je na další stavbu. Ovšem původní budova se bez vápna velmi rychle rozpadla, což samozřejmě vadilo jejím majitelům. Proto začali své stavby hlídat a výraz krápník se posunul i na lidi, kteří budovy obcházeli a kradli krápníky.

Někdo by samozřejmě mohl namítnout, že původní krápníky byly jen v jeskyních. Ano, to je samozřejmě pravda, ale bylo třeba napřed objasnit využití krápníků, aby bylo jasné, proč se v pravěku tak intenzivně kradly. Samozřejmě, že původně se krápníky získávaly jen z jeskyní. Byly v každé jeskyni a z jeskyní, ve kterých dnes nejsou, byly v průběhu staletí vytěženy. Už pravěcí stavitelé si všimli, že nejvíce krápníků je ve vápencových jeskyních a chodili tam velmi intenzivně. Proto celé vápencové oblasti dostali název kras od slova krást. Odborné názvy jednotlivých druhů stalagtit a stalagnit pocházejí z anglického stolen (ukradený, odcizený) stalagnát pak, že se z někoho stal magnát, když takto velký krápník našel a hlavně přinesl. Lidem, kteří žili v blízkém okolí se samozřejmě nelíbilo, že jim někdo chodí na krápníky a proto začali jeskyně hlídat. Teprve tehdy se za účelem lepšího střežení vzácné suroviny přestěhovali do jeskyní a o jejich činnosti nacházíme důkazy dodnes. Pravěcí lidé se přesunuli tedy jen za účelem hlídání, protože kdo by se dobrovolně nastěhoval do jeskyně, když staví domy z vápna? Kvůli zásobám v krasech (původně krásech) propuklo mnoho válek. Poslední v roce 1991 o vápno kolem Plitvických jezer v dnešním Chorvatsku. Je všeobecně známo, že o stejné ložisko vápníku bojoval už v 19. století Old Shatterhand za pomoci indiánů, kteří znali ještě pravěkou metodu pálení vápna.

A proč tolik sporů právě o krápníky? V pravěké době, o které je řeč především, ještě nebylo vynalezeno kolo, proto transport čehokoliv byl velice obtížný. S výjimkou krápníků. Dají se pohodlně nést v ruce, každý si vezme takový, jaký unese, jdou dobře vidět, když náhodou spadnou do trávy a lze do této činnosti zapojit i děti, které také byly hojně využívány. Nejznámější je případ z Moravského krásu, kde jedna macecha zaměstnávala na práci všech svých dvaadvacet dětí, ovšem ty se proti ní vzbouřili a shodili ji z útesu, který se od té doby jmenuje po ní Macocha.

Autor: Pavel Oškrkaný | středa 17.9.2014 12:10 | karma článku: 14.68 | přečteno: 1070x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Poezie a próza

Jaroslav Herda

Z kamene ani z bláta.

Projevy lidské slabosti mívají i fatálně destruktivní důsledky. Trestné, trestané, přijímané s mirným pohrdáním nebo rozpaky. Někdy i vděčně u vědomí příčinných souvislostí.

22.9.2019 v 6:50 | Karma článku: 5.47 | Přečteno: 109 | Diskuse

Miroslav Pavlíček

Cena peněz

„Někdy se peníze dostanou k tomu, kdo... ne, že by si je nezasloužil, naopak zaslouží si je vrchovatě, ale prostě... tak nějak si s nimi neví rady. Je z toho spíš zmatený...“

21.9.2019 v 19:39 | Karma článku: 15.01 | Přečteno: 354 | Diskuse

Martin Hatala

Závodník

Jezdíte autem tak jako já nejraději svižně? Pak vás musím zarmoutit. Pravdivé povídání je o neklidném courání za pomalým autem, které vám otevře oči. Že přes prvotní černobílé vidění se dostanete k poznání mnohem vyššímu.

21.9.2019 v 14:13 | Karma článku: 41.54 | Přečteno: 7071 | Diskuse

Vladimír T. Gottwald

„Majitelům pravdy“

Villonská balada (také francouzská balada) je poetickou formou, rozvinutou v období renesance, v češtině někdy nazývanou podle svého nejznámějšího autora Françoise Villona.

20.9.2019 v 19:35 | Karma článku: 28.57 | Přečteno: 623 | Diskuse

Dita Jarošová

Sloni vycházejí z pralesa... /povídka/

Slon se svým slůnětem se stal nechtíc svědkem doby, doby plné zvratů, nadějí, zklamaných nadějí, radovánek i lidských dramat... Zaujímal polohu statisty, vstřebával ovšem každou událost, která kolem něho jeho džunglí přešla.

18.9.2019 v 17:33 | Karma článku: 8.68 | Přečteno: 128 | Diskuse
Počet článků 75 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1182

Slamer, básník, žurnalista, historik žijící v současnosti. Šéfredaktor zpravodaje o slam poetry Slamoviny.cz

Najdete na iDNES.cz