O původu slov – uložit

19. 09. 2014 12:10:55
Toto slovo má velmi zajímavý vznik, jenž ukazuje rozdílný historický vývoj jednotlivých etnik v Evropě. Jinak je výraz uložit samozřejmě zcela českého původu.
Tento článek je fabulací, kterou jsem sepsal pro pobavení. Ačkoli pokud by jí někdo věřil, pobavila by ještě víc.Tento článek je fabulací, kterou jsem sepsal pro pobavení. Ačkoli pokud by jí někdo věřil, pobavila by ještě víc.

Vzniklo na přelomu 12. a 13. století, v době, kdy feudální systém začal přecházet od naturální daně k peněžní. Slovo má dva významy, které jsou velmi podobné. Uložit znamenalo v původním významu dát k židovi, kterýžto je jako kořen slova v tomto výrazu dodnes. Pouze „d“ bylo změněno na „t“, protože se tak lépe vyslovuje a také proto, že všechna slovesa v infinitivu končí písmenem „t“. Jak už jsem zmínil významy byly dva. Jednak dát peníze nebo hodnotnější movitý majetek do úschovy nějakému bohatému obchodníkovi, což se před vynálezem bank běžně dělalo, protože obchodníci většinou bydleli v dobře opevněných městech a cestovali s ozbrojeným doprovodem. Navíc kupci mohli svým věřitelům za tuto zástavu nabídnout úrok. Není náhodou, že tito bohatí obchodníci byli většinou židé, proto se říká uložit, a ne třeba uloněmec. Druhým, o mnoho známějším a také častějším významem uložit bylo zastavit, čili dát do zástavy určitou věc, za kterou klient dostal peněžní sumu, jež později musel vrátit s úrokem. Majetek měl však u židovského obchodníka opravdu uložen, nikoliv zastaven, protože si jej mohl jednou za čas vzít zpět, aniž by musel něco platit, a sice při pogromech. Je všeobecně známo, že pogromy většinou vyvolávali právě lidé, kteří židům nejvíce dlužili. Takže průměrný dlužník u židů něco zastavil a pak si to při pogromu vzal zpět, což se prakticky neliší od prvního způsobu. Jen si takto vydělal víc peněz, protože nemusel vracet nic z dlužné částky.

Zajímavý je i etymologický původ slova žid, který se vytvářel úplně jinak v češtině a v chorvatštině, čili v zemích středoevropské habsburské říše na rozdíl od všech slovanských jazyků na východ od nás. Podle etymologického slovníku pochází slovo žid „z románského světa, asi přímo od Italů (v Benátsku), ze staroitalského giudio to z latinského iudaeus.“ Dle mého názoru však slovo žid spíše pochází ze zvolání: „Nechte mě žít!“ Což byla nejčastější věta, kterou židé volali při pogromu. Benátsko bylo také součástí habsburské říše a je zde evidentní spojitost s německým Jude. Ve všech těchto zemích byli židé vždy velmi majetnými členy společnosti, od kterých si půjčoval i císař. Naopak v Rusku, Srbsku, Bulharsku a dalších zemích se žid řekne jevrej respektive velmi podobně. To je zkomolenina výrazu hebrej, což je zase zkomolenina slova žebrej, které poukazuje na nuzné postavení židovského etnika ve východoslovanských zemích.

Právě zde je základní rozdíl mezi středoevropským a východoevropským pohledem na židovské etnikum. Zatímco na území Svaté říše římské národa německého, v českých zemích a později v habsburské říši znamenalo slovo žid většinou boháče, neboť to byli obchodníci a lichváři, na východě tomu bylo přesně naopak. Židovské osady – golety – a jejich obyvatelé patřili k nejchudším. Pogromy se ovšem dály i zde a byly mnohdy ještě větší stejně jako nenávist k židům. Asi proto, že neměli nic, co by se jim dalo ukrást.

Autor: Pavel Oškrkaný | pátek 19.9.2014 12:10 | karma článku: 9.02 | přečteno: 551x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Poezie a próza

Jaroslav Herda

Z kamene ani z bláta.

Projevy lidské slabosti mívají i fatálně destruktivní důsledky. Trestné, trestané, přijímané s mirným pohrdáním nebo rozpaky. Někdy i vděčně u vědomí příčinných souvislostí.

22.9.2019 v 6:50 | Karma článku: 5.47 | Přečteno: 108 | Diskuse

Miroslav Pavlíček

Cena peněz

„Někdy se peníze dostanou k tomu, kdo... ne, že by si je nezasloužil, naopak zaslouží si je vrchovatě, ale prostě... tak nějak si s nimi neví rady. Je z toho spíš zmatený...“

21.9.2019 v 19:39 | Karma článku: 15.01 | Přečteno: 341 | Diskuse

Martin Hatala

Závodník

Jezdíte autem tak jako já nejraději svižně? Pak vás musím zarmoutit. Pravdivé povídání je o neklidném courání za pomalým autem, které vám otevře oči. Že přes prvotní černobílé vidění se dostanete k poznání mnohem vyššímu.

21.9.2019 v 14:13 | Karma článku: 41.49 | Přečteno: 7020 | Diskuse

Vladimír T. Gottwald

„Majitelům pravdy“

Villonská balada (také francouzská balada) je poetickou formou, rozvinutou v období renesance, v češtině někdy nazývanou podle svého nejznámějšího autora Françoise Villona.

20.9.2019 v 19:35 | Karma článku: 28.47 | Přečteno: 621 | Diskuse

Dita Jarošová

Sloni vycházejí z pralesa... /povídka/

Slon se svým slůnětem se stal nechtíc svědkem doby, doby plné zvratů, nadějí, zklamaných nadějí, radovánek i lidských dramat... Zaujímal polohu statisty, vstřebával ovšem každou událost, která kolem něho jeho džunglí přešla.

18.9.2019 v 17:33 | Karma článku: 8.68 | Přečteno: 128 | Diskuse
Počet článků 75 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1182

Slamer, básník, žurnalista, historik žijící v současnosti. Šéfredaktor zpravodaje o slam poetry Slamoviny.cz

Najdete na iDNES.cz