Buranský národ má mít buranského prezidenta

18. 11. 2014 12:06:05
Názorem ulice se nelze řídit, protože ulice svůj názor každou chvíli mění. To bylo pěkně vidět v posledních dnech, kdy popularita prvního lidmi zvoleného prezidenta, pro něhož hlasovalo více než dva miliony sedm set tisíc lidí, klesla po rozhovoru v Českém rozhlase na minimum.

Na výročí začátku takzvané sametové revoluce po něm dokonce lidé z národa, který si jej legitimně zvolil, začali házet vajíčka. Nemluvě o tom, že po celou dobu projevu pískali, což bylo snad ještě neslušnější. Prezident byl právoplatně zvolen a všichni, kdo ctí demokratické hodnoty, by měli toto rozhodnutí respektovat a chovat se k Miloši Zemanovi jako k nejvyššímu představiteli státu, bez ohledu na to, co si o něm myslí. Skutečnost, že dva miliony dvě stě tisíc lidí bylo pro jiného kandidáta a hlavně ti asi byli oněmi vrhači, je věc jiná. To je problém demokracie, že v momentě, kdy jedna ze stran má nebo sestaví nadpoloviční většinu, téměř úplně zanikají hlasy té druhé části, správně asi podpoloviční menšiny, což je ale termín, který nikdo nepoužívá a asi jej ani nikdo dosud nevymyslel. Na tom je pěkně vidět, že pro vítěze s většinou termín máme, kdežto pro poražené nikdo označení ani nevymyslel, ani jej nikdo nechce slyšet.

Pískat na prezidenta a házet po něm vajíčka před prezidenty sousedních států je nevídaná ostuda, samozřejmě oboustranná. Ale co bychom chtěli po národě, ve kterém posledních víc jak šedesát let převládají materialistické hodnoty. Buranství není v našem národě jen vnější – místo oslav protestujeme a téměř nikdy nevystupujeme jednotně v zahraničních otázkách (což je velmi tradiční česká vlastnost), ale jde i o buranství vnitřní. Dobrý český film vznikne jednou za několik let a je to považováno za malý zázrak. Kdy naposled vyšel dobrý český román? To, že je román hloupý a čtivý, ještě neznamená, že je dobrý. Česká poezie se sama zakopala pod zem. Nejlepší čeští spisovatelé a režiséři se po revoluci do země radši nevrátili. Českého slavíka vyhrává padesát let stejný zpěvák nebo písničkář s textem „Za co, Pane Bože, za co, zas čtyři roky v pr...“ Úpadek hodnot jde vidět už v tomto jednom verši, kde mluví o Bohu a hned poté použije sprosté slovo. Ostatně vulgarismy Miloše Zemana byly vzápětí zhudebněny a stal se z nich poměrně velký hit. Samozřejmě krátkodobý, reakce na aktuality mají zhruba stejnou životnost jako ty aktuality.

Ti, kteří chtějí něco změnit dlouhodobě, by měli začít u sebe. Například by měli přestat házet vajíčka a začít házet volební lístky, popřípadě si přečíst etiketu, protože žijeme v zemi, kde ji evidentně nečte ani prezident.

Autor: Pavel Oškrkaný | úterý 18.11.2014 12:06 | karma článku: 43.64 | přečteno: 12397x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Libor Čermák

Nechali byste se rozhodit tím, za co jste šli před dvaceti lety za něco na karneval?

V Kanadě vypukla před volbami divná aféra. Kanadský premiér Trudeau prý šel před 20. lety na karneval za Araba. A prý to bylo z nějakých důvodů špatné. Já se divím, že někdo to vůbec považuje za skandál a že to premiéra rozhodilo.

22.9.2019 v 14:07 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 2 |

Miloš F. Pechar

Budu snad volit Trikolóru?

Několik nesouvislých myšlenek nad blogovým článkem Jana Tichého(Bnj) Proč člověk jako já zvažuje volbu Trikolóry? Jde opravdu o nesouvislé myšlenky, proto je alespoň pro snadnější přehled souvisle čísluji, bude-li co do diskuse.

22.9.2019 v 13:42 | Karma článku: 3.45 | Přečteno: 75 | Diskuse

Petr Máj

Proč může Miloš Zeman říkat dopředu, co udělá, kdyby…

Pro mnohé je odpověď na tuto (zcela jednoduchou) otázku nepochopitelná, hlavně však nepřijatelná - i když je naprosto logická:

22.9.2019 v 9:06 | Karma článku: 33.97 | Přečteno: 988 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Proč člověk jako já zvažuje volbu Trikolóry?

Amatérský ekolog, přírodomilec, ekologický zahrádkář, odpůrce farmaceutického průmyslu, příznivec psychosomatiky, typově spíš anarchokapitalista, odpůrce přebujelé byrokracie a přílišného konzumu zvažuje .,...

21.9.2019 v 18:02 | Karma článku: 34.57 | Přečteno: 1233 | Diskuse

Petr Burian

Ministryně zjistila to, co všichni vědí už 30 let

Paní ministryně Maláčová byla pozvaná na jednu noc poslankyní Fialovou do závadové čtvrti Předlice v Ústí n/L. Poté co se přebrodila řekou odpadků si ráno do deníčku zapsala: noc byla klidná. Tohle si zapisovali vojáci na frontě.

21.9.2019 v 16:49 | Karma článku: 39.82 | Přečteno: 1915 | Diskuse
Počet článků 75 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1182

Slamer, básník, žurnalista, historik žijící v současnosti. Šéfredaktor zpravodaje o slam poetry Slamoviny.cz

Najdete na iDNES.cz