Přehled vítězů Slam poetry

29. 01. 2015 15:25:20
Slam poetry stojí na pomezí divadla a poezie. Základní pravidla jsou jednoduchá: vlastní text, tříminutový časový limit, žádné rekvizity. Zvítězí ten, kdo dostane od diváků nejvíc bodů. Hodnotí 5-10 porotců body od nuly do desíti.

Zde je přehled všech dosavadních vítězů mistrovství ČR ve slam poetry, který nikdo nikdy nesepsal, ačkoli jména jednotlivých vítězů se dají poměrně snadno dohledat.

1. Marian Palla 2003
První finále se konalo v Olomouci v rámci festivalu Poezie bez hranic. Odměna byla deset tisíc korun. Marian Palla je nejstarší vítěz nejen co do pořadí, ale i věkem – vyhrál v padesáti letech.

2. Tomáš Vtípil 2004
Druhé finále se také konalo v Olomouci, opět v pavilonu E výstaviště Flora. V tomto roce byla odměna zvýšena na třicet tisíc korun. Tomáš Vtípil je v současnosti hudební skladatel, multiinstrumentalista a hudební producent. Stejně jako první vítěz se už delší dobu slam poetry nevěnuje.

3. Bohdan Bláhovec 2005
V roce 2005 se finále poprvé konalo v brněnské Flédě. Bohdan Bláhovec vyhrál s textem „Za třicet tisíc šel bych světa kraj...“ Právě on byl jeden z prvních, kdo začal improvizovat a také šířit myšlenku, že slam poetry je o improvizaci. Pokusil se vítězství několikrát obhájit. Nejblíže tomu měl asi v roce 2012, kdy skončil na druhém místě. Posledních dvou soutěžních ročníků se už neúčastnil a v současnosti si dává slamovou pauzu. Jedna z největších postav a stálic českého slamu, organizátor mnoha slam poetry akcí a workshopů. Hodně slamerů jej považuje za svého mentora.

4. Vladimír Vacátko 2006
Vyhrál v roce 2006 a od té doby patří ke stálicím české slam poetry. Pokusil se obhájit své vítězství v několika následujících finále, naposledy v roce 2012, ale zatím neúspěšně. V posledním ročníku těsně nepostoupil z regionálního kola v Hradci Králové. Jako jeden z mála slamerů také vydává básnické sbírky. Jeho text z finále 2006 patří k jedněm z nejlepších slamů, které kdy byly natočeny.5. Jakub Foll 2007
Přišel s metodou brát si slova od publika, ze kterých pak skládá veršovaný příběh. Po něm i nezávisle na něm to zkoušeli mnozí, ale nikdo ne tak dobře jako on. Mimochodem první vítěz jehož slamové jméno je pseudonym.

6. Jan Jílek 2008
Slamer, který rozebírá slova až do DNA. Nejznámější a nejlepší slamer s připravenými texty. Ač rodák z Hradce Králové v současnosti žije v Olomouci a podílí se na životě tamní velmi rozvinuté slamové scény.

7. Ondřej Macl 2009
Vůbec nejmladší mistr ČR ve slam poetry v té době osmnáctiletý. Zvítězil ve finále a několika následujících exhibicích, poté se slam poetry dobrovolně skončil. Na nějakou dobu se odmlčel, ale v prosinci loňského roku zorganizoval zajímavé čtení svých tří „autorských teatrálních próz“ a je pravděpodobné, že to nebylo naposledy.

8. Jakub Foll 2010
Jako první vyhrál celostátní finále dvakrát a odešel tak do slamové síně slávy. Je častým hostem regionálních i exhibičních klání a příležitostným moderátorem. Zpívá v kapele Střídmí klusáci v kulisách višní.

9. Jan Jílek 2011
Jako druhý a zatím poslední vyhrál dvakrát. Potřeboval k tomu čtyři finále. Ze svých slamů vydal v roce 2010 sbírku Jan jí lilek.

10. Martin Filippi 2012
Autor pevných textů založených na slovních hříčkách. Vyhrál finále v roce 2012 a prakticky hned poté se na dva roky úplně odmlčel. V současnosti chystá comeback, na nějž je slamová veřejnost velmi zvědavá.

11. Metoděj Constantine 2013
Ze soutěžících slamerů rozhodně nejvýraznější postava. Improvizátor, většinou si nechává poradit slova od publika. Kromě slam poetry dělá také rap a beatbox, jejichž prvky přejímá do svých vystoupení.

12. Anatol Svahilec 2014
Nový slamer s nejzajímavějšími pevnými texty. V posledním finále o několik bodů porazil obhájce Metoděje Constantina, a tak zatím stále nikdo nevyhrál dva ročníky po sobě a další finále by navíc mohlo přinést velmi zajímavý souboj.

Autor: Pavel Oškrkaný | čtvrtek 29.1.2015 15:25 | karma článku: 12.30 | přečteno: 915x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Seneca mladší – O hříchu

Lucius Annaeus Seneca byl římský stoický filosof, dramatik, básník a politik, syn Senecy staršího a vychovatel císaře Nerona.

21.9.2019 v 18:04 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 56 |

Karel Sýkora

Jan Asszonyi – Ježíšova odpověď na otázku po věčném životě

Olomoucký sbor Církve bratrské je různorodá skupina křesťanů. Společně se křesťané v tomto sboru zavázali následovat Pána Ježíše Krista, a to láskou a pomocí všem bližním, a sdílením dobré zprávy Evangelia.

21.9.2019 v 11:36 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 29 |

Karel Sýkora

Mr. Big – Take Cover

Mr. Big je americká rocková skupina, založená v roce 1988 v Los Angeles ve státě Kalifornie. Původní sestava skupiny byla: zpěvák Eric Martin, bubeník Pat Torpey, baskytarista Billy Sheehan a kytarista Paul Gilbert.

20.9.2019 v 4:46 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 19 |

Vladimír Špurek

Sŕŕŕŕ

báseň Janka Neriho Sŕŕŕŕ báseň Janka Neriho Sŕŕŕŕ báseň Janka Neriho Sŕŕŕŕ báseň Janka Neriho Sŕŕŕŕ báseň Janka Neriho Sŕŕŕŕ báseň Janka Neriho Sŕŕŕŕ báseň Janka Neriho Sŕŕŕŕ báseň Janka Neriho Sŕŕŕŕ báseň Janka Neriho Sŕŕŕŕ báseň

19.9.2019 v 17:10 | Karma článku: 3.54 | Přečteno: 163 | Diskuse

Karel Sýkora

Hrst židovských vtipů

Tentokrát jsem si je všechny vypůjčil z facebookové skupiny židovských vtipů. Co oceňuji je to, že si Židé dokážou udělat legraci sami ze sebe.

19.9.2019 v 11:02 | Karma článku: 10.78 | Přečteno: 192 |
Počet článků 75 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1182

Slamer, básník, žurnalista, historik žijící v současnosti. Šéfredaktor zpravodaje o slam poetry Slamoviny.cz

Najdete na iDNES.cz