Trailer číslo 44

31. 05. 2015 11:05:50
V premiéře jsem zhlédl americký film Dítě číslo 44, který se točil před dvěma lety převážně v České republice. Je to už druhý film z produkce Ridleyho Scotta, který jsem letos viděl a nutno říct, že si jsou oba dost podobné.

Scott si v poslední době vybírá známé a obsahově zajímavé náměty, u kterých je zaručena divácká odezva. Avšak zpracování bohužel většinou pokulhává. Poslední dva filmy z jeho produkce by se daly primárně charakterizovat jako především dlouhé. Exodus: Bohové a králové i Dítě číslo 44 mají stopáž přes hollywoodsky standardních 120 minut (konkrétně 151 a 137 minut). Přesto je děj zhuštěný, zkratkovitý a zkrácený, protože biblický příběh o Mojžíšovi, ani román o sovětském vrahu dětí prostě nelze do 120 minut vměstnat. Trpí tím celková atmosféra filmu. Děj běží od jedné akce k druhé, divák nemá možnost si odpočinout, utřídit myšlenky, popřípadě si něco domyslet, neboť sled akcí je tak rychlý a tak návazný, že proto nezbývá čas. Na konci děje film diváka vyplivne, aniž by měl možnost z něj získat nějaký celkový dojem. Řekne si: "Prostě film, samozřejmě s typickým americkým koncem" a jde domů.

Thrilleru Dítě číslo 44, jak snímek tvůrci sami identifikovali, chybí vůbec to nejdůležitější, totiž napětí. Vše se odehraje dřív než je prostor vstřebat předchozí situaci a ani není místo se připravit na jinou alternativu, z níž by pak diváka mohl vyvést nenadálý zvrat. Jelikož jsem se natáčení osobně účastnil, vím, o kolik byly jednotlivé scény zkráceny až na úplné minimum. Například z metra na Andělu, kde se točilo dvě noci a jen jeho uzavření stálo přes tři miliony korun, je ve filmu nakonec jediná scéna ne delší než patnáct sekund. Každá scéna je osekána na minimum a zařazena do série k dalším poměrně krátkým scénám, často s násilným podtextem. Než se divák rozhodne, kdo dostane namláceno, nebo kdo koho zabije, často už je jeden z aktérů po smrti. Scenáristi se bohužel stejně jako u Exodu pokusili vměstnat do filmu co nejvíce událostí, což bohužel vedlo ke zhuštění až přehuštění děje na úkor celého filmu – jeho plynulosti, návaznosti i umělecké stránky, zejména už zmiňované atmosféry. Dítě číslo 44 atmosférou mnohem více připomíná dokument, než thriller. Děj se odehrává stylem stalo se toto, pak se stalo tady to a pak tady to. U Exodu je to do jisté míry pochopitelné, ačkoliv stejně nevhodné.

Film Dítě číslo 44 v podstatě není plnohodnotným uměleckým dílem, které by se mohlo směle postavit vedle své literární předlohy. Je jen dokumentem nebo ukázkou toho, co všechno je zachyceno v knize, bezpochyby bestselleru, neboť literární kvality knihy pronikají i do filmu. Nejvýstižnější mi však přijde přirovnání, že snímek je jen trailerem na samotnou knihu. Na hollywoodský film za 940 milionů korun je to asi docela málo.

Autor: Pavel Oškrkaný | neděle 31.5.2015 11:05 | karma článku: 14.11 | přečteno: 587x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Seneca mladší – O hříchu

Lucius Annaeus Seneca byl římský stoický filosof, dramatik, básník a politik, syn Senecy staršího a vychovatel císaře Nerona.

21.9.2019 v 18:04 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 56 |

Karel Sýkora

Jan Asszonyi – Ježíšova odpověď na otázku po věčném životě

Olomoucký sbor Církve bratrské je různorodá skupina křesťanů. Společně se křesťané v tomto sboru zavázali následovat Pána Ježíše Krista, a to láskou a pomocí všem bližním, a sdílením dobré zprávy Evangelia.

21.9.2019 v 11:36 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 29 |

Karel Sýkora

Mr. Big – Take Cover

Mr. Big je americká rocková skupina, založená v roce 1988 v Los Angeles ve státě Kalifornie. Původní sestava skupiny byla: zpěvák Eric Martin, bubeník Pat Torpey, baskytarista Billy Sheehan a kytarista Paul Gilbert.

20.9.2019 v 4:46 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 19 |

Vladimír Špurek

Sŕŕŕŕ

báseň Janka Neriho Sŕŕŕŕ báseň Janka Neriho Sŕŕŕŕ báseň Janka Neriho Sŕŕŕŕ báseň Janka Neriho Sŕŕŕŕ báseň Janka Neriho Sŕŕŕŕ báseň Janka Neriho Sŕŕŕŕ báseň Janka Neriho Sŕŕŕŕ báseň Janka Neriho Sŕŕŕŕ báseň Janka Neriho Sŕŕŕŕ báseň

19.9.2019 v 17:10 | Karma článku: 3.54 | Přečteno: 163 | Diskuse

Karel Sýkora

Hrst židovských vtipů

Tentokrát jsem si je všechny vypůjčil z facebookové skupiny židovských vtipů. Co oceňuji je to, že si Židé dokážou udělat legraci sami ze sebe.

19.9.2019 v 11:02 | Karma článku: 10.78 | Přečteno: 193 |
Počet článků 75 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1182

Slamer, básník, žurnalista, historik žijící v současnosti. Šéfredaktor zpravodaje o slam poetry Slamoviny.cz

Najdete na iDNES.cz