Češi jsou tradičně tolerantní k totalitním stranám

9. 02. 2016 12:17:05
Nelze se divit, že lidé v České republice mají blízko k totalitním a extrémistickým stranám, když zde jedna 40 let vládla, aniž by za to byl prakticky kdokoliv potrestán. Navíc to byla už druhá extrémistická ideologie.

Příznivci a přisluhovači té první většinou bez problémů přešli do služeb té druhé, byli-li alespoň trochu schopní, užiteční, či vydíratelní a nebyli-li moc vidět. Vojtech Tuka, Jozef Tiso a Karl Hermann Frank zkrátka měli smůlu, spousta jiných a menších se bez problémů aklimatizovala. Z komunistů se po roce 1989 neetablovali jen ti, kteří se (vcelku naivně) sami zabili a nebo byli moc vidět.

V sobotu se v několika větších městech sešli příznivci jedné z těchto extrémistických ideologií. Tentokrát pravicové, ale jak už jsem naznačil výše, je to vcelku jedno. Jsou to obvykle lidé, kteří se přidají na tu stranu, která je v kurzu a je medializovaná. Pravých bojovníků za nesvobodu je jen málo a v klidných dobách vedou svůj osamělý boj. Ale mediálně rozbouřené moře z možného příchodu uprchlíků, kteří jako by k nám pořád nemohli najít cestu, těmto osamělým bojovníkům vyplavuje spoustu dalších příznivců, oportunistů a populistů včetně prezidenta Zemana. Ostatně na něm jde nejlépe vidět, že u průměrného Čecha je úplně jedno, jestli je ideologie levicová nebo pravicová, hlavně že z ní má prospěch. A prezident Zeman se ze všech sil snaží být průměrným Čechem, protože průměrní Češi mají v průměru nejvíc hlasů. I když tedy odpůrci, momentálně islámu, mají na své straně prezidenta, přesto je jich pořád jen hrstka. Dohromady se jich po celé republice sešly jen maximálně tři tisíce. I na fotbalový zápas chodí víc lidí a za ten se ještě musí platit. Většina lidí zůstala doma. Většina lidí většinou zůstává doma, protože aktivní je vždy jen menšina společnosti, a to dost malá. Majoritě je to jedno. Navíc nejen moravská majorita měla o víkendu fašank, známější pod jménem masopust. Jsem si vcelku jist, že jen v polovině obcí okresu Uherské Hradiště bylo v sobotu venku víc lidí než na všech demonstracích ve stejný den dohromady.

Ovšem uprchlíci a islám jsou jen předmětem vášnivých debat v (nejen) anarchistických kroužcích. Ale ty kroužky jsou pořád jenom skupinky několika zájemců. Většina lidí sedí už 27 let doma a v horším případě ještě asi dlouho bude, v tom lepším se půjde za rok znova podívat na masopust. Ten určitě bude, ovšem proti čemu se bude demonstrovat za rok není až tak jisté, ale skoro bych řekl, že tam budou zase ti samí lidé.

Autor: Pavel Oškrkaný | úterý 9.2.2016 12:17 | karma článku: 9.64 | přečteno: 464x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Libor Čermák

Nechali byste se rozhodit tím, za co jste šli před dvaceti lety na karneval?

V Kanadě vypukla před volbami divná aféra. Kanadský premiér Trudeau prý šel před 20. lety na karneval za Araba. A prý to bylo z nějakých důvodů špatné. Já se divím, že někdo to vůbec považuje za skandál a že to premiéra rozhodilo.

22.9.2019 v 14:07 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 16 |

Miloš F. Pechar

Budu snad volit Trikolóru?

Několik nesouvislých myšlenek nad blogovým článkem Jana Tichého(Bnj) Proč člověk jako já zvažuje volbu Trikolóry? Jde opravdu o nesouvislé myšlenky, proto je alespoň pro snadnější přehled souvisle čísluji, bude-li co do diskuse.

22.9.2019 v 13:42 | Karma článku: 3.45 | Přečteno: 108 | Diskuse

Petr Máj

Proč může Miloš Zeman říkat dopředu, co udělá, kdyby…

Pro mnohé je odpověď na tuto (zcela jednoduchou) otázku nepochopitelná, hlavně však nepřijatelná - i když je naprosto logická:

22.9.2019 v 9:06 | Karma článku: 34.13 | Přečteno: 1001 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Proč člověk jako já zvažuje volbu Trikolóry?

Amatérský ekolog, přírodomilec, ekologický zahrádkář, odpůrce farmaceutického průmyslu, příznivec psychosomatiky, typově spíš anarchokapitalista, odpůrce přebujelé byrokracie a přílišného konzumu zvažuje .,...

21.9.2019 v 18:02 | Karma článku: 34.68 | Přečteno: 1238 | Diskuse

Petr Burian

Ministryně zjistila to, co všichni vědí už 30 let

Paní ministryně Maláčová byla pozvaná na jednu noc poslankyní Fialovou do závadové čtvrti Předlice v Ústí n/L. Poté co se přebrodila řekou odpadků si ráno do deníčku zapsala: noc byla klidná. Tohle si zapisovali vojáci na frontě.

21.9.2019 v 16:49 | Karma článku: 39.84 | Přečteno: 1921 | Diskuse
Počet článků 75 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1182

Slamer, básník, žurnalista, historik žijící v současnosti. Šéfredaktor zpravodaje o slam poetry Slamoviny.cz

Najdete na iDNES.cz