O slovech přejatých z maďarštiny

24. 02. 2016 12:17:55
Na konci května bývá v našem městě starobylý zvyk jízda králů. Kunovičtí jezdci každou svoji vyvolávku začínají slovy hýlom, hýlom.

Existuje víc verzí, co tato zkomolenina znamená, ale nejpravděpodobnější se jeví původ v maďarském hivom, což je česky volám. Odpovídalo by tomu i sousloví dodnes používané v Hluku – „Hýlom, hýlom, počúvajte,“ což se dá do spisovné češtiny přeložit jako Volám, volám, poslouchejte.

Hýlom ale zdaleka není v našem nářečí jediný hungarismus čili slovo přejaté z maďarštiny. Jedna z nejznámějších fašankových písní začíná slovy Három, fárom. Három je maďarsky tři. Ve slovenštině přímo znamená spojení chodiť három-fárom lenošit nebo lelkovat.

Z maďarštiny též pochází známé a dříve velmi rozšířené slovo husar. Byl to příslušník lehké jízdy používané ve všech armádách významných mocností a zejména v armádě rakouské. Zcela původně byli husaři členové tělesné stráže Matyáše Korvína, který bývá často spojován také s jízdou králů. Vojenské jednotky v lidových písních by si zasloužili svůj vlastní článek, ale obecně se dá říci, že lehká jízda sloužila zejména k průzkumu, rychlým nečekaným akcím na území nepřítele (odsud spojení husarský kousek) a samozřejmě k pícování, neboli shánění obživy pro koně i pro sebe. Proto se husaři tak často dostávali do kontaktu s civilním obyvatelstvem a zůstalo o nich tolik dokladů v lidových písních, negativních i pozitivních. Pozitivních zejména proto, že se jednalo o prestižní jednotky a mladí uherští šlechtici byli přidělováni právě sem. Husaři nosili nápadně barevnou uniformu vycházející z maďarského kroje a přiléhavé kalhoty, které budily pozornost u dámské části společnosti. Ve výzbroji měli šavli, pistoli a krátkou pušku – karabinu, protože s dlouhou puškou by se na koni špatně manipulovalo.

Slovem přejatým z maďarštiny je rovněž cifra. Pochází původně až z arabštiny. V ní také znamená číslo, konkrétně nulu. Ve středověku vznikl v Uhersku způsob zdobení malůvek a vyšívání kroužky, které nuly připomínalo a podle nich také dostalo svůj název cifrování. Později cifra ztratila svůj číselný význam, který převzala italská nulla a v dnešní maďarštině je cifra výraz pro ozdobu, podobně jako v našem dialektu.

Z maďarštiny pochází také další slovo tentokrát ovlivněné turečtinou, a sice pajtáš. Původně pajdaš – druh, společník na cestě. Přes srbochorvatštinu slovo přešlo do maďarštiny, kde dostalo koncovku –táš a vrátilo se zpět k jižním Slovanům ve smyslu kamarád. U nás ho chápeme jako kamarád či kumpán, včetně negativních konotací, které mělo už v maďarštině. Vypajtášit dříve znamenalo získat něco záludně, popřípadě ošidit nebo ukrást.

Tak to byla první část a příště se dozvíte, co znamená spojení „je to maďar.“ Článek původně vyšel v měsíčníku Kunovjan.

Autor: Pavel Oškrkaný | středa 24.2.2016 12:17 | karma článku: 20.24 | přečteno: 1331x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Zlín

Dušan Póč

Demence některých (ne)řidičů je ve Vsetíně bezmezná

O tom, že si někteří takzvaní řidiči s dodržováním, byť jen těch elementárních norem daných dopravními předpisy hlavu nelámou, jsem tady i jinde psal již několikrát. Rovněž o tom, že se tak děje za (ne)pozornosti městské policie.

4.12.2018 v 15:28 | Karma článku: 20.31 | Přečteno: 972 | Diskuse

Vlastimil Dorotík

Komunisté volí Nezávislé Rožnováky, a kdo volí Nezávislé Rožnováky, ten volí komunisty

Kdo by neznal dnes již starý vtip: „Táto, koho budeš volit?. Komunisty. To vím, ale z které strany?“

22.9.2018 v 22:02 | Karma článku: 13.25 | Přečteno: 582 | Diskuse

Dušan Póč

Kde se vzal, tu se vzal, před Čunkovýma očima se objevil varovně vztyčený prst

Nečekané POZOR dostihlo v těchto dnech nejen senátora a hejtmana Jiřího Čunka, ale rovněž část jeho spolustraníků a příznivců. Naoko neotřesitelnému postavení donedávna též vsetínského starosty se postavila zlínská krajská vláda.

28.6.2018 v 10:38 | Karma článku: 19.18 | Přečteno: 703 | Diskuse

Jaroslav Kašíkjaroslav

Kdo jinému jámu kopá....aneb...--Babiš gaunerem.

Před půl rokem by mně ani nenapadlo, že půjdu k volbám s volebním lístkem hnutí ANO. Jen okrajově jsem sledoval frontální útok na jeho předsedu, přemýšlel o presumci neviny a divil se čím dál víc. Včera mne kampaň dorazila.

1.10.2017 v 10:46 | Karma článku: 21.68 | Přečteno: 1278 | Diskuse

Šárka Podhányiová

Na houby pane Hitchcock, na houby...

A je to konečně tu! Sezona zahájena. Najít nějaký ten hřib, to vždy potěší, vrátit se domů s prázdnou, to nepotěší, ale nenajít nic a to ani cestu domů, tak to je vysloveně jackpot. A co teprve když vám z toho přeskočí?

26.9.2017 v 8:13 | Karma článku: 8.49 | Přečteno: 283 | Diskuse
Počet článků 75 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1182

Slamer, básník, žurnalista, historik žijící v současnosti. Šéfredaktor zpravodaje o slam poetry Slamoviny.cz

Najdete na iDNES.cz