Netykavkovy povídky: Petrovy Vary

27. 06. 2016 12:12:12
Toho roku dosáhla komerce a marketing nejvyššího možného vrcholu. Mysleli si, že si mohou koupit úplně všechno.

Ne, nemysleli si to, mohli si koupit úplně všechno. Už jsme si zvykli na pozměněné názvy měst například Nejmenovaná pojišťovna Pardubice, Nejmenované železárny Třinec, Nejmenovaná obuv Olomouc. Záměrně neuvádím celé názvy, abych je v té reklamě ještě nepodporoval. Také už jsme si zvykli na takovou absurdnost, že se bývalý Hradec Králové jmenuje Mobilní operátor Hradec Králové, ale kraj se jmenuje Energetický závod Královehradecký kraj. Hlášení i těch nejrychlejších televizních zpráv teď kvůli komerci trvá dvakrát tak dlouho. Nemluvě o hlášení tramvajových a autobusových zastávek. Ani těm se přejmenování nevyhnulo. Změnil se celý grafický systém. Firmy rády zaplatily velkoplošné obrazovky, které jsou nyní umístěny na konci vozů a jsou na nich neustále krásně vidět nové názvy zastávek někdy i pětislovné.

Reklama ovšem nezůstala jen ve sféře komerční, ale přesunula se i do roviny osobní. Začalo to poměrně nevinně, když si známý hokejista za tučný obnos změnil své jméno z Jaromíra Jágra na Jaromíra Jágrmeistera. Tím ale nastartoval takovou změnu, že už dnes skoro nikdo neví čí je, a to doslova. Jen v našem Železobeton a.s. panelovém domě na ulici Skanska Švédská žijí jedni T-mobile Novákovi, jedni Outučkovi, dříve jen Tučkovi, Jan Vejvodafone, Eibenthálovi si rovnou změnili jméno na Allianzovi, dále máme v domě Axovi a Raiffeisenbankovi. Také asi troje Slovnaftovi. Ne, že by byli příbuzní, ale na Slovensku zase tolik firem není. Elegantně to vyřešila paní Olga Krátká rozená Dlouhá, na zvonku má napsáno OKD. Za takovou reklamu na zvonku dostanete dvě stě korun na měsíc. Za změnu jména deset tisíc korun na ruku a doživotní tisícikorunovou rentu s podmínkou, že si už nikdy nezměníte jméno. Copak u mužů to problém není a ženy s vynalézavostí sobě vlastní pokud se jedná o finanční záležitosti, si z toho rovněž udělaly přednost. Nechávají si obě jména a jsou celé natěšené do vdávání. Například dnes už paní Gita Kauflandová-Tescová má nyní z reklamy dvojnásobné příjmy. Dvojité renty se oprávněně dožaduje i její manžel Albert Kaufland. Ti co nenosí reklamu v občance, ji mohou mít třeba na čele a vlastně ji teď můžete mít namalovanou nebo vytetovanou úplně všude. Nedávno jsem potkal dívku. Musím přiznat, že nejenom potkal, když vím tak intimní informaci, že měla na podbřišku vytetováno Sweet like Coca-Cola. Jestli to tam bude mít i za třicet let, tak ji někdo může zažalovat za klamavou reklamu. Dívky často využívají tetovacích reklam. Zvláště dívky mladé a promiskuitní. Ty si samozřejmě nevybírám, ačkoliv zrovna před týdnem jsem potkal dívku, která měla v dolní polovině zad český slogan: "Fun and relax přeje Student agency."

Tak tohle všechno se v této zemi událo a změnilo za posledních několik let. Pak ale přišla zásadní zpráva, která zase na chvíli změnila myšlení lidí. Chtěli přejmenovat jedno město, jmenovalo se Becherovka Karlovy Vary, pak Moravská pálená Karlovy Vary, Bohemia Sekt Karlovy Vary...Většinou v závislosti na tom, který alkohol preferoval stávající prezident. Ovšem pak se stala věc, která mě překvapila. Lidem začalo vadit, že by přejmenovali samotné město. Už dávno si zvykli, že bydlí v Mattoni Karlovarském kraji, ve městě Sovetskoe Igristoe Karlovy Vary. Ale z nějakého důvodu jim vadilo, že by najednou bydleli v Petrových Varech. Mnoho let už v tom městě stála dvoumetrová socha cara Petra I., který si zde kdysi léčil své neduhy, všude byly dvojjazyčné nápisy a jen jednojazyční lidé. Da, adinjazyční lidé zde nebyli za cara Petra ani za komunismu, toto je vymoženost až několika posledních desetiletí. Přejmenování města lidem zkrátka přišlo moc. Inu všichni máme své zásady a tradice a ne všechno se dá koupit. A pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí, jak už několik let hlásá z prezidentské standarty citát Václava Klause. Ano, Václava Klause, i autorství citátů se dnes dá koupit a nejen to. Kdoví co by na to vše říkal, kdyby se toho dožil další významný rekonvalescent stále ještě Karlových Varů německý básník Johann Volkswagen Goethe. Možná jen: "Das Auto."

Autor: Pavel Oškrkaný | pondělí 27.6.2016 12:12 | karma článku: 14.17 | přečteno: 238x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Poezie a próza

Jiří Turner

Za orálek na Ministerstvo kultury a pár dalších politicky nekorektních limeriků

Sociální demokracie musela už po několikáté polknout hořký truňk. Ještěže má takové mistry orálního projevu, jakým je bývalý ministr zahraničí a budoucí ministr kultury. Mistry na ledacos se to ovšem u nás jen hemží...

22.8.2019 v 19:35 | Karma článku: 12.55 | Přečteno: 339 | Diskuse

Tomáš Vacek

Pohovor snů aneb jak se dostat do mezinárodní kočárkárny (1/3)

Jonáš, ex-učitel nyní na volné noze shání nové zaměstnání. V jeho hledáčku tak uvízla veliká, nadnárodní společnost na výrobu kočárků Daško s.r.o. se sídlem v Mladé Boleslavi. A tak začíná dlouhá a strastiplná cesta za zaměstnáním

21.8.2019 v 17:37 | Karma článku: 15.43 | Přečteno: 579 | Diskuse

Jiří Strádal

Retro 68 (povídka)

21.srpen 1968 má mnoho podob, obrazů, vzpomínek. Někdy i dost osobních. Jejich následek může přetrvat po celý lidský život.

21.8.2019 v 6:03 | Karma článku: 12.29 | Přečteno: 252 | Diskuse

Marek Ryšánek

Co mám činit, abych dosáhl věčného života?

Přijde teolog, zákoník a snaží se vést diskusi rádoby na úrovni. Říká: „Co mám činit, abych dosáhl věčného života.“ A tak to často bývá. Lidé často vedou zdánlivě velmi vážné, ve skutečnosti ale bezobsažné diskuse.

20.8.2019 v 13:25 | Karma článku: 6.05 | Přečteno: 164 | Diskuse

Jiří Turner

Czecho Cowboy

O strastech našich zemědělců slyšíme den co den. Když mělo být sucho bylo mokro, když bylo sucho, mělo být mokro. Když nemělo mrznout, mrzlo, a opačně. A teď ještě do toho všeho vlci a hlodavci. Není žádná idyla být zemědělcem.

18.8.2019 v 11:46 | Karma článku: 6.75 | Přečteno: 317 | Diskuse
Počet článků 75 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1178

Slamer, básník, žurnalista, historik žijící v současnosti. Šéfredaktor zpravodaje o slam poetry Slamoviny.cz

Najdete na iDNES.cz